sdasad

9/9
9/9

Dotik zdravja in dobrega počutja

01.01.2023
Klara Hameršak

Tokrat pa ena za vse tiste, ki obožujete dotikanje. Predvsem blagodejne učinke dotikanja na počutje in zdravje. Morda se komu zdi, da so številne oblike masažne terapije moderna pogruntavščina, a v resnici ni tako.

 

Masaža

Foto: KoolShooters / Pexels.com

 

Masaža je del tradicionalnih holističnih pristopov k zdravljenju že vsaj pet tisoč let, njena zibelka pa je Indija, ki je nanjo gledala kot na sveti sistem naravnega zdravljenja. V ajurvedski praksi so z masažo celili rane, lajšali bolečine, preprečevali in zdravili bolezni, …

Z masažo so skušali uglasiti ljudi z okoljem ter jih z vzpostavitvijo naravnega ravnovesja v telesu povsem naravno zdraviti.

Kitajci so razvili umetnost masaže, ki je črpala iz kitajske medicine, duhovnih vaj budistov in taoistov in starodavnih borilnih veščin.

Do leta 2500 pred našim štetjem so blagodejni učinki masaže dosegli Egipt — to dokazujejo poslikave v grobnicah. Tudi oni so k tej spretnosti prispevali svoje tehnike dela s telesom, naprimer doseganje sproščujočih učinkov s pritiskanjem določenih točk na podplatih, refleksno masažo stopal.

 

Masaža nog
Foto: Anete Lusina / Pexels.com

 

Okoli leta 1000 pred našim štetjem so masažno terapijo na Japonsko uvozili menihi, ki so na Kitajskem študirali budizem. Njihova različica se je posvečala predvsem uravnavi in jačanju organov skozi vzpostavljanje ravnotežja ravni energije s pomočjo pritiskanja na določene točke telesa — shiatsu.

Podobno kot pri drugih disciplinah, so tudi pri masaži svojo sled pustili stari Grki in Rimljani. Z masažnimi prijemi so atlete pripravljali na tekmovanja, zdravniki pa so jih kombinirali z olji in zelišči, da bi zdravilni učinek masaže še okrepili.

Potem je v Evropi masaža “zaspala” nekje do začetka devetnajstega stoletja, ko jo je ponovno obudil švedski zdravnik Per Henrik Ling v obliki tako imenovane švedske gibalne kure, s katero je želel pacientom lajšati kronične bolečine, masažni slog pa je Nizozemec Johan George Mezger nadgradil z dolgimi drsečimi gibi z različno močnimi pritiski, gnetenjem, vlečenjem in porivanjem, kroženjem palcev, dlani in komolcev, da je z masažnim postopkom dosegel tudi tkiva, ki so globlje v telesu.

 

Masaža hrbta

Foto: KoolShooters / Pexels.com

 

Uveljavilo se je tudi poimenovanje masažnih praktikov: “masseur” in “masseuse”, maser in maserka.

V začetku dvajsetega stoletja je povpraševanje po storitvah maserjev in maserk naraslo, masažo pa so kot spoštovanja vredno disciplino pomagali uveljaviti tudi fizioterapevti, ki so jo začeli uporabljati pri svojih konvencionalnih terapijah.

V Ameriki so leta 1943 oblikovali profesionalno združenje maserjev in maserk, v sedemdesetih letih pa je tudi splošna javnost masažo začela povezovati z zdravim življenjskim slogom.

Masažo lahko tudi podarite — bodisi kot darilni bon za storitev masaže bodisi kot praktični masažni pripomoček, v Hiši daril najdete oboje.