sdasad

9/9
9/9

Obožujemo copate

01.01.2023
Klara Hameršak

Copate nam pomenijo udobje, ko komaj čakamo, da doma sezujemo čevlje, ki smo jih nosili ves dan, in stopimo v copate. Pozimi nas prijetno grejejo, v nekaterih kulturah pa je nekulturno kazati gole (in po možnosti umazane) podplate in imajo zato funkcijo skrivanja stopal pred drugimi.

 

Copate so že okoli leta 4700 pred našim štetjem nosili Kitajci na dvorih, izdelane pa so bile iz bombaža ali pletenega ločka, obrobljene z usnjem in okrancljani z motivi moči (zmaji).

Severnoameriški Indijanci so, zlasti v notranjih prostorih, radi nosili lahke in mehke mokasine, ki so jih ročno poslikali s prizori iz narave in jih opremili s kroglicami in obrobami.

V viktorijanskem obdobju so bile na obeh straneh Atlantika copate bolj čevlji za notranjo uporabo, njihova vloga pa je bila obvarovati preprogo ali lepo spolirana tla pred drobci peska in kamenčki. Ženske pa so jih izkoristile tudi, da so pokazale svoje ročne spretnosti: na njih so namreč lahko poustvarile vzorce, objavljene v revijah Godey’s Lady’s Book in Peterson’s Magazine.

 

Vzorec v Godey’s Lady’s Book, julij 1855 (www.uvm.edu)

 

Vzorec v Godey’s Lady’s Book, julij 1855 (www.uvm.edu)

 

Prve enostavne copate, kakršne večinoma poznamo danes, pa so si izdelovali angleški delavci v skladiščih klobučevine sami, za kar so enostavno uporabili odpadni material. Iz teh poskusov so potem nastala podjetja, ki so se z izdelavo copat začela ukvarjati tržno.

V drugi polovici dvajsetega stoletja se je zgodil napredek v tehnologijah ogrevanja, zato so copate za nekaj časa izgubile svoj pomen.

 

Copate

 

Od kod pa navada, da nekomu rečemo, da je copata? Frazem po nemškem zgledu iz 17. stoletja (unter dem Pantoffel stehen) leta 1936 v svojem slovarju omenja literarni zgodovinar in jezikoslovec Jože Glonar: pod copato biti, biti pod (ženino) komando. Verjetno obstaja tudi povezava z dejstvom, da so hišne gospodinje tipično nosile copate, z njimi pa je mogoče hoditi po možu oziroma ga obvladovati, omejevati, zatirati, … Copata ali copatar pomeni torej moža, ki se v vsem podreja ženi, oziroma da žena dela z njim kot s copato.

V slovenski književnosti pa najdemo tudi lik, ki skrbi, da otroci svoje copate pridno pospravijo, Muca Copatarica Ele Peroci.

No, danes so nepogrešljiv del pravila oblačenja doma in v gosteh, lahko pa so tudi zabavno darilo za naše najbližje.