sdasad

9/9
9/9

Tudi gasilci praznujejo — zmago nad ognjem ali pa rojstni dan

01.01.2023
Klara Hameršak

Človek je prvi veliki preboj dosegel, ko je ukrotil ogenj, enega najmočnejših naravnih elementov, ki prinaša toploto in toplino in skuha ali zagreje hrano, vsake toliko pa tudi kaj uniči. Preden si je človek ogenj prižgal sam, je bil običajno odvisen od samovžiga ali udara strele. Ko pa se je enkrat naučil zakuriti, je moral ogenj tudi ugasniti.

 

Gasilci v akciji

 

Prvi organiziran boj z ognjem pa se je začel šele v starem Rimu v času cesarja Avgusta — prvo črpalko je sicer razvil že Ktezibij, Grk, ki je prebival v Aleksandriji v tretjem stoletju pred našim štetjem, ki pa jo je dve stoletji kasneje izpopolnil Heron.

Prvo pravo gasilsko brigado je sestavil Mark Licinij Kras, štela je 500 mož, ki so se ob prvem znaku za požar pognali na prizorišče — a tam baje niso posredovali, dokler lastnik ni prodal Krasu svoje nepremičnine za smešno ceno. Gaj Avgust Oktavijan pa je kasneje organiziral kohorte čuvajev, ki so patruljirale po mestu in pazile, da ne bi kje izbruhnil požar, opravljale pa so tudi vlogo policije. V eno takih kohort naj bi bil vključen tudi Neron, zadnji rimski cesar, ki je z ognjem menda vzpostavil čisto posebno vez.

Drugod po Evropi je bilo gašenje zgolj metoda vedro in voda — London je utrpel kar nekaj velikih požarov v letih 798, 982, 989, 1212 in 1666. Zadnji je uničil 13200 hiš, 87 cerkva, katedralo sv. Pavla, in večino stavb mestnih oblasti. Po tem dogodku so zavarovalnice oblikovale zasebne gasilske brigade, da bi zaščitile premoženje — tistih, ki so ga pri njih zavarovali, seveda.

To pa je tudi čas, ko so izpopolnili črpalke in cevi.

Leta 1631 je v Združenih državah bostonski guverner John Winthrop prepovedal lesene dimnike in slamnate strehe, sedemnajst let kasneje pa je guverner Novega Amsteredama (nizozemske naselbine na južnem koncu današnjega Manhattna) določil štiri posameznike za nekakšno požarno stražo. Ti so lahko opravljali oglede dimnikov in kaznovali kršitelje pravil. Kasneje so uvedli skupino osmih uglednih meščanov, ki so patruljirali po mestu, oboroženi z lesenimi ragljami — če so opazili ogenj, so začeli ropotati in tako opozorili na požar in omogočili gasilcem, da so sledili zvoku in tako prispeli na prizorišče.

Šele 1. aprila 1853 pa so v Ohiu ustanovili prvo poklicno gasilsko brigado.

Gasilci

Tudi vaš gasilec praznuje rojstne dneve in obletnice ali pa bo nekega dne šel v pokoj — takrat ga lahko presenetite tudi z našo pomočjo.