sdasad

9/9
9/9

Zagotovilo tehnične brezhibnosti … slavljenca

01.01.2023
Klara Hameršak

Potem ko se je pred dobrim stoletjem po svetu število avtomobilov na cestah precej povečalo, se je pojavila tudi potreba po identifikaciji vozil in njihovih lastnikov.

registrske tablice

Prva država, ki je uvedla označevanje vozil, je bila Francija. Registrske tablice je uvedla s pariškim policijskim odlokom 14. avgusta 1893. Leta 1896 ji je sledila Nemčija, tri leta za njo pa še Nizozemska, ki je kot prva država poleg registrske tablice izdajala tudi vozniška dovoljenja.
Do leta 1906 so se te tablice izdajale preprosto kot številke po vrstnem redu od 1 naprej.
V Združenih državah so si vozniki tablice sprva izdelovali sami, na njih pa so bile najprej zgolj dobro vidne inicialke imena in priimka lastnika, leta 1903 pa so v Massachusettsu kot prvi državi izdali uradne registrske tablice.
Španci so promet z vozili, ki jih niso gnale živali, že na samem začetku uredili z dvema odlokoma, prvo tablico, ki je imela oznako PM-1 so izdali oktobra 1900, do leta 1905 pa so registrirali 256 vozil.
1. januarja leta 1904 so tudi v Združenem kraljestvu z aktom o motornih vozilih zahtevali registracijo avtomobilov.
V sosednji Italiji so se prve registrske tablice po črki zakona pojavile leta 1897, v Milanu pa so poleg številke na tablicah imeli tudi ime in priimek lastnika. Tablice so nameščali na levi strani avtomobila — takrat so po mestih do leta 1920 namreč vozili po levi, na podeželju pa po desni.
V Sloveniji je bilo prvo vozilo z registrsko tablico označeno leta 1906 v Ljubljani (J-1), izdelana pa je bila iz porcelana. Zaradi družbenih in političnih sprememb so se naše tablice od takrat do danes menda že desetkrat spremenile.
Tablica je lahko duhovito darilo, ki je obdarjenec ali obdarjenka sicer ne more uporabiti namesto zakonsko veljavne na vozilu, lahko pa jo zatakne ali postavi na vidno mesto kot spomin na vas.

registrske tablice kot darilo