sdasad

9/9
9/9

Zgodovina ognjene vode

01.01.2023
Klara Hameršak

Žganje pridobivamo s postopkom destilacije najrazličnejših vrst zrnja, sadja ali zelenjave, ki so že dale skozi proces alkoholnega vrenja. Z destilacijo pridemo do vsebnosti alkohola nad 30 %, medtem ko nedestilirane pijače ne presežejo 20 %, saj kvasovke večje koncentracije alkohola ne morejo prebaviti in se vrenje takrat konča.

Najzgodnejši dokazi procesa destilacije so zapisi v akadščini na tablicah iz leta 1200 pred našim štetjem. Opisujejo proizvodnjo dišav in kažejo, da so prve enostavnejše oblike destilacije poznali že stari Babilonci, destilirano vodo pa je v drugem stoletju našega štetja opisal Aleksander Afrodizijski.

Šibke pijače, ker učinkovite metode zbiranja pare pri nizki temperaturi ni bilo, so destilirali tudi na območju današnjega Pakistana.

Na Kitajskem naj bi destilacijo izvajali v obdobju dinastije Han (med prvim in drugim stoletjem), medtem ko arheološki dokazi o destilaciji pijač segajo šele v čas med 10. in 13. stoletjem (dinastiji Jin in Song).

Srednjeveški Arabci so destilirali vino, metoda pa se je razširila do Italije, kjer je alkohol proizvajala tudi znamenita medicinska šola iz Salerna, najbrž za zdravstvene namene.

Po 12. stoletju so žganje dojemali celo kot čudežni napoj oziroma eliksir in ga skušali uporabiti za zdravljenje kuge.

Po Evropi se že omenja irski viski in nemški konjak.

Okoli leta 1400 pa so začeli destilirati s cenejšimi surovinami in nastale so takoimenovane nacionalne pijače, kot so gin, šnops, sadjevec, grappa, borovička, vodka, ouzo, rakija, …

V nemški grofiji Katzenelnbogen so leta 1437 ognjeno vodo stregli v visokih, ozkih kozarcih.

Danes proizvodnjo in distribucijo žganih pijač regulirajo vlade, ponekod lahko za hobi kuhamo sami, za kaj več pa so potrebna določena dovoljenja. Pri nas je prodaja žganih pijač pred deseto uro dopoldne celo prepovedana.

Vzporedno s porastom mikropivovarn v zadnjem času rastejo tudi mikrodestilarne — pri nas je trenutno izjemno priljubljen gin.

Naj na tem mestu poudarimo, da je pri žganju (kot pravzaprav povsod) potrebna zmernost.

Poznavalca žganja boste najbolj razveselili s steklenico najljubše ognjene vode, na voljo pa imate tudi kar nekaj dodatkov, da popestrite njegovo doživetje.