SPLETNA TRGOVINA   02 600 19 15

9/9
9/9

5 ZNAKOV, DA STE POD STRESOM IN ZAKAJ IGRE PRI TEM POMAGAJO

21.07.2023
Klara Hameršak

O stresu se dandanes govori veliko. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih zdravju škodljivih nevarnosti 21. stoletja. Že vsaka tretja oseba naj bi stalno imela simptome stresa. Ena izmed ključnih vprašanj je, kako ga sploh prepoznamo. To je prva stopnička k zdravljenju in posledično boljšemu življenju. Naslednja stopnička pa je seveda odgovor na vprašanje, kako se ga lahko čimprej rešimo in s kakšnimi strategijami. Eno izmed teh strategij vam predstavimo v današnjem blogu. Čeprav se sprva morda zdi precej neverjetna, res deluje.

KAJ JE STRES?

Stres je naravna fiziološka in psihološka reakcija na različne življenjske okoliščine. Stresu se dandanes precej težko izognemo, saj je prisoten v vsakdanjih obveznostih in življenju. Od vsakega posameznika pa je odvisno, kako se bo nanj odzval oziroma na kak način ga bo obvladoval. Odziv posameznika določajo med drugim njegova osebnost, življenjska naravnanost, pretekle izkušnje, znanje, telesna pripravljenost, okoliščine ter širše in ožje okolje, v katerem živi. Obvladovanje stresa je ključno za zdravje posameznika.

KAKO GA PREPOZNAMO?

Znakov, da smo pod stresom, je veliko. Toliko kot je različnih oblik stresa, toliko ali še več je tudi njegovih simptomov. Morda se vam zdi, da se med službenim časom in opravljanjem vsakodnevnih obveznosti dobro znajdete ter da ne spadate med tiste ljudi, ki so pod stresom. Pogosto se namreč zgodi, da se z njim soočamo, brez da bi se tega zavedali. Telo lahko prenese precejšnje obremenitve, vendar napor na določeni točki postane prevelik. Zato torej preverimo, na katere znake moramo biti pozorni.

  1. Pogosti glavoboli
  2. Nenehna utrujenost
  3. Slab spanec
  4. Slaba koncentracija in osredotočenost
  5. Prebavne težave
  6. Oslabljen imunski sistem
  7. Preobremenjenost- občutek izgube nadzora

Prepoznavanje stresa je ključni znak, ki vam lahko pomembno pomaga pri njegovem uravnavanju. Če znamo prepoznati ključne simptome (in so ti prisotni v preveliki količini), se lahko stresu lažje izognemo. Kot je omenjeno že v uvodu, je prepoznavanje stresa prvi korak do rešitve.

KAJ POMAGA?

Za učinkovito borbo proti stresu moramo aktivirati naravni sprostitveni odziv telesa, kar pa lahko storimo na različne načine. Sprostitveni odziv se začne, ko se počutimo varne. Pravzaprav lahko blokira učinke odziva telesa na stres. Te spremembe so dobre tako za duševno, kot za fizično zdravje.

Zapomniti si tudi velja, da veliko majhnih korakov vodi do velikega napredka. Nekaj enostavnih predlogov za zmanjšanje stresa so zagotovo telesna dejavnost, zdrava prehrana, različne sprostitvene tehnike, dovolj spanca in tako dalje. V nadaljevanju pa vam navedemo prav posebno tehniko oz. strategijo, pri kateri vsaj za nekaj časa pozabimo na stres in stresne okoliščine ob nami. In nam zagotovo prinese veliko sprostitve in dobre volje.

IGRANJE IGER!

Morda se vam bo najprej zdelo precej duhovito in nerealno, vendar se ob igranju različnih iger naše telo in um zamoti ter posledično tudi sprosti. Tako otroci kot odrasli lahko ob zabavni aktivnosti odmislijo težave. Z zmanjšanjem stresa preženemo slabe misli in razpoloženje. Ob igranju se poveselimo in uživamo v trenutkih, ki prikličejo vedrost in razigranost. Zraven zmanjšanja stresa so različne igre, lahko družabne, gibalne, kognitivne; dobre za več stvari. Igranje iger v skupini prispeva k pristnejšem povezovanju med člani različnih starosti, ustvari se prijetno vzdušje, posameznik se prepusti pozitivni igri, hkrati pa spodbuja tudi logično mišljenje, spomin, procesiranje vseh informacij in še veliko drugega.

Top igre za zmanjševanje stresa:

Torej… Vzemite si čas zase. Dobro se organizirajte in ne zapolnite vsega časa le z obveznostmi. Naučite se reči ne. Poskrbite za zadostno količino spanca. Predvsem pa se osredotočite na pozitivne vidike in izražajte hvaležnost za vse, kar je dobrega v vašem življenju. In več se igrajte!