SPLETNA TRGOVINA   02 600 19 15

9/9
9/9

Fantovščina, dekliščina

01.01.2023
Klara Hameršak

Pred poroko v številnih kulturah praznujejo fantovščino in dekliščino, neke vrste samski “zaključni izpit”. Fantovščino so poznali že Špartanci v petem stoletju pred našim štetjem, ki so za bodočega mladoporočenca pripravili večerjo in mu nazdravili.
 

Fantovščina


Pri Nemcih sta že v predkrščanskem obdobju slovo od mladosti praznovala oba, del praznovanja pa je predstavljalo glasno razbijanje starega porcelana in keramike, s čimer so želeli odgnati zle duhove (še posebej duha zavisti) in mladima priklicati srečo v zakonu.
Francozi so “pokopavali” življenja dečka in deklice, fantovščine pa so začeli praznovati v tridesetih letih devetnajstega stoletja, ko so skupine lyonskih mladcev hodile v restavracijo La Mere Brigousse večerjat Venerine prsi (slikovito ime za orjaške cmoke).
Angležem je — kot na marsikaterem drugem področju — en dan premalo, zato se tovrstne zabave pri njih običajno razpotegnejo čez ves vikend, po navadi v drugi državi, vključujejo pa tudi obiske prodajalk ljubezni.
Podobno tudi Američanom fantovščina pomeni praznovanja konca svobode in začetka življenja pod vplivom bodoče žene, predvsem pa izgovor za ekscesno popivanje. Na zabavi se jim kot edina predstavnica ženskega spola lahko pridruži tudi kakšna striptizeta, ki včasih skoči iz torte.
Mladi Južnoafričani bodočega ženina, ki o fantovščini ne ve nič, nekaj dni pred poroko presenetijo z zabavo.
Na Tajskem pa so fantovščine postale še posebej priljubljene, potem ko je bil v Bangkoku posnet The Hangover II.
Fantovščine poznamo tudi pri nas in se pogosto preselijo iz zaprtih prostorov na ulice. Pri tem je revež lahko izpostavljen tudi resnim nevarnostim.
Bodoče mlade žene za svojimi bodočimi možmi ne zaostajajo niti za milimeter, dekliščine praznujejo že najmanj stoletje, in tudi pri nas smo zelo pogosto priča povorki odobrovoljenih punc, ki s svojo prisotnostjo zbujajo pozornost, zbirajo prispevke mimoidočih, se z njimi šalijo in jim ponujajo pijačo.
Čista posebnost je tako imenovan dogodek “stag and doe”, ki je značilen samo za Kanado in manjši predel Združenih držav: mladoporočenca ga organizirata skupaj, na njem pa povabljeni dajejo prispevke za njune poročne načrte, v zameno za to pa dobijo kak spominek.
Ima vaš prijatelj fantovščino oziroma prijateljica dekliščino? Naj si jo namesto po glavobolu ali podplutbah zapomni po domiselnih in zabavnih darilih.

 

Dekliščina