Adventni venček ali adventna krona je simbol adventnega časa (adventus je latinski izraz in pomeni prihod), ki je namenjen pričakovanju Jezusovega (drugega) prihoda, začne se četrto nedeljo pred božičem, zaključi pa se na sveti večer (pred božičem).
Koncept adventnega venčka sega že v 16. stoletje, prvi pravi taki venec, kot jih poznamo danes, pa je v 19. stoletju izdelal nemški evangeličanski pastor Johann Hinrich Wichern (1808–1881), ki je ustanovil misijonarsko šolo v Hamburgu. Ko so ga revni otroci, ki so šolo obiskovali, v času adventa venomer spraševali, če je že božič, je leta 1839 na leseno kolo starega voza postavil štiri velike bele in dvajset malih rdečih sveč. Male je prižigal vsak dan od ponedeljka do sobote, velike pa v nedeljo. Zadeva se je v nemški evangeličanski cerkvi prijela, venček pa se je pomanjšal in na koncu obdržal samo štiri sveče.
Rimokatoliška cerkev je običaj prevzela v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, v tridesetih pa se je razširil tudi v Združenih državah Amerike.
Zimzeleni venček, opremljen s štirimi svečkami, ki zaznamujejo štiri adventne nedelje in vsaka od njih ima svoj pomen. Prvo nedeljo prižgemo prvo svečko, ki predstavlja upanje na prihod odrešenika, drugo prižgemo poleg prve drugo nedeljo in predstavlja mir, nekateri ji rečejo tudi betlehemska sveča. Tretja svečka predstavlja veselje ob skorajšnjem Jezusovem rojstvu, četrta — angelska — sveča pa zagori zadnjo nedeljo pred božičem in simbolizira ljubezen.
Ker vsako nedeljo zagori ena sveča več, se simbolično povečuje svetloba, z njo pa narašča pričakovanje božiča.
Število sveč odraža tudi štiri mejnike (stvarjenje, učlovečenje, odrešenje in konec sveta), povezuje pa se tudi s štirimi stranmi neba in z letnimi časi — ker se sveče do konca adventa zmanjšajo, pridemo tudi do simbolike minevanja na tem svetu.
Ponekod je pomembna barva sveče, najbolj priljubljeni pa sta vijoličasta in rožnata.
Adventni venček zmeraj pričara čarobno vzdušje ob pričakovanju božiča, ne glede na to, ali je družina verna ali ne in ali ga kupite ali — še bolje — izdelate sami.
Če se boste odločili za slednje, se na rek “manj je več” ne ozirajte. Božič je razkošen praznik, zato si pri dodatkih in okrasju le dajte duška.
Sestavine:
1. adventne sveče
2. okrasni vršiček
3. okrasna vejica
4. dekorativni krožnik
5. rdeča okrogla sveča
6. dekorativna figurica
7. bela okrogla sveča
8. dekorativni pladenj zvezda
9. božične krogle
K izdelavi adventnega venčka lahko pristopite na več načinov, pa tudi oblike se ne rabite strogo držati: kot osnovo lahko uporabite leseni kolut, dekorativni krožnik ali stekleni podstavek, okrasje najdete v naravi, kombinirate pa ga lahko s tistim, ki smo ga izbrali za vas.
In kar je najpomembneje, število prižganih svečk na njem pa otrokom pove, čez koliko tednov lahko pričakujejo veselje pod novoletnim dreveščkom.