Nemški oblikovalec Richard Steiff se je v svojih dvajsetih letih pridružil teti Margarete Steiff, lastnici tovarna igračk iz cunj. Že kot študent šole za uporabno umetnost je veliko časa preživel v stuttgarškem živalskem vrtu, kjer je najraje risal medvede, skice pa so mu kasneje prišle prav, ko je za tetino podjetje pripravljal prototipe plišastega medveda. Uradno ga je predstavil leta 1903 na Sejmu igrač v Leipzigu, kjer je ameriški kupec za newyorško podjetje George Borgfeldt & Co. pokupil celotno zalogo medvedkov (100 kosov) in novih 3000 naročil še pred zaključkom sejma.
Že naslednje leto so na Svetovnem sejmu v St. Louisu (uradno ime je bilo Prodajna razstava v Louisiani) prodali 12000 medvedkov in prejeli zlato medaljo, najvišje odličje na dogodku.
Praktično istočasno je v Združenih državah slaščičar Morris Michton, ki je z ženo v prostem času izdeloval plišaste igrače, v Washington Postu zagledal karikaturo ameriškega predsednika Theodora Roosevelta Teddyja, ki so mu po neuspešnem lovu na medveda v Mississippiju nastavili privezanega medvedjega mladiča. Roosevelt ga ni hotel ustreliti in se je obrnil proč, prizor pa je navdihnil Michtona, da je ustvaril plišastega medvedka in ga poslal Rooseveltu.
Ilustracija Clifforda Berrymana, zaradi katere je plišasti medvedek dobil ime Teddy (Washington Post, 1902)
Steiff in Michton niste vedela ne en za drugega ne za njuna enaka izdelka.
V svoji trgovinici slaščic v Brooklynu je Michton razstavil medvedke in postavil napis “Teddyjev medvedek”. Igrača se je odlično prijela, zato je Michton po petih letih ustanovil podjetje Ideal Novelty and Toy Company, ki se je po njegovi smrti preimenovala v Ideal Toy Company. Liniji medvedkov so dodali lutke — prvi je bil Rumeni dečko (Yellow Kid, stripovski lik Richarda Feltona Outcaulta), kasneje pa so izdelali cel kup neuničljivih punčk iz materiala, zmešanega iz žagovine in lepila.
Njihov največji hit je bila Betsy Wetsy, ki so jo predstavili leta 1934 in so jo izdelovali več kot petdeset let — punčka je lahko “pila in lulala”. V osemdesetih so prodajne uspehe želi z Rubikovo kocko, leta 1997 pa so podjetje zaprli.
Plišasti medvedek je zvezda tudi v književnosti, spomnimo se samo slavnega Medvedka Puja A. A. Milnea in Paddingtona Michaela Bonda. Oba sta nastopila tudi v filmu, prvi v več Disneyevih animiranih mojstrovinah, drugi pa v animirani nanizanki in igranem celovečercu. V Svetu igrač 3 je nastopil manipulativni rožnati medvedek Mojmoj, Ted pa je lik istoimenske komedije za odrasle.
Tudi v današnjem času se otroci kljub vsem visokotehnološkim igračam še vedno radi stisnejo z medvedkom, zato se še nekaj časa ni bati, da bodo prišli iz mode. Otroka (ali otroka v sebi) lahko z medvedkom ali s kako drugo mehko igračo kadar koli razveselite.