SPLETNA TRGOVINA   02 600 19 15

9/9
9/9

O petelinjenju za šankom

01.01.2023
Klara Hameršak

Zgodovina mešanja pijač je … zamegljena. Kot njihov učinek, če v količinah nekolikanj pretiravamo. A dejstvo je, da človek izdeluje in vari različne pijače že od pradavnine. Na teh straneh smo že pokukali v zgodovino varjenja piva, pridelovanja vina in kuhanja žganja. Tokrat pa nas je zanimalo mešanje različnih pijač.

petelin

Prvi zapisi besede “cocktail” segajo v začetek 19. stoletja, natančneje 13. maja 1806, ko je urednik Harry Crosswell v newyorškem časopisu The Balance, and Columbian Repository besedo iz petelina in repa razložil kot “stimulativna močna alkoholna pijača, sestavljena iz različnih žganih pijač, vode, sladkorja in grenčic”. Točno na ta dan imamo danes vsako leto Svetovni dan koktejla.

The Balance, and Columbian Repository

Izvor besede je enako zamegljen. Po eni različici je šlo za barbarski obred, ko je po končanih petelinjih bojih lastnik zmagovalnega petelina poražencu izpulil perje iz repa in to trofejo zalil s pijačo na petelinji rep. Po drugi različici naj bi ime pijače izhajalo iz francoske besede za kozarec za jajca — coquetier, v kakršnih so koktejle stregli. Še ena razlaga pa je povezana s konji — konjem, ki niso bili čistokrvni, so včasih rezali repe. Tem konjem so potem rekli koktejli, izraz pa se je oprijel tudi povzpetnih ljudi, ki so si želeli vstopiti v višji družbeni razred.

Leta 1862 je znani ameriški barman Jerry Thomas, oče ameriške miksologije, izdal kar obsežen “Barmanov vodnik: kako mešati pijače”, ki še danes najdete na Amazonu.

Veliko pa je k priljubljenosti mešanih pijač prispevala prohibicija v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Proizvodnja pijač se je preselila v podzemlje in pogosto so bile groznega okusa, zato so barmani iznašli številne načine mešanja teh pijač s sokovi in smetano, da bi zamaskirali neprijeten okus — in zakamuflirali alkohol pred policijo. V tridesetih je bilo prohibicije konec, navada mešanja pa je ostala in barmani so postali pri eksperimentiranju z žganji in likerji še kreativnejši.

Koktejl danes definiramo kot mešanico žganja (ali žganj) z drugimi sestavinami, naprimer sadnimi sokovi ali smetano, sladkorjem, grenčicami in citrusi. Pijači iz žganja in gazirane pijače ali sadnega soka pravimo highball. Mešanici žganja in likerja rečemo duo, če duu dodamo sok ali gazirano pijačo, pa trio.

Med dodatke sodijo sladkor, med, mleko, smetana in različna zelišča.

Poznamo pa tudi brezalkoholne koktejle, ki jim pravijo “mocktaili” ali tudi deviški koktejli.

Od filma Cocktail (1988), v katerem se za šankom "petelinita" Tom Cruise in Bryan Brown, si ob omembi koktejla in barmana verjetno vsi predstavljamo atraktivnega žonglerja s steklenicami in mešalci, ki se več časa vrtijo v zraku kot v njegovih rokah, na šanku pa se množijo pijače živahnih barv v elegantnih kozarcih. Takih mojstrov je tudi v Sloveniji precej, popestrili pa so (in še bodo) marsikak družabni dogodek ali zasebno zabavo.

Barmanka

Seveda pa se umetnosti mešanja lahko naučite tudi sami — na spletu je nešteto receptov in videoposnetkov, pri nas pa lahko najdete sete za mešanje in mešalce, bogat nabor kozarcev, pijač in prisrčnic (za zraven), s katerimi boste razveselili ljubitelja ali ljubiteljico koktejlev.