Važno je sodelovati, ne zmagati, ne? Ampak po vseh teh olimpijskih uspehih, s katerimi so nas (tudi) letos razvajali naši športni junaki, se zdi, da so trofeje, ki jih prinašajo domov, še kako pomembne. In ker so pred vrati že paraolimpijske igre, so tudi tukaj naša pričakovanja visoka.
Kako pomembne so bile olimpijske igre v Stari Grčiji, pove dejstvo, da so sprte strani prekinjale vojne, zato da so se sodelujoči lahko varno udeležili iger in se vrnili z njih. Danes so olimpijske igre predvsem biznis in pomenijo izjemen pritisk na države prirediteljice ter seveda na športnike, ki so že s tem, da so tam, pokazali svojo veličino. A to je že druga zgodba, posvetimo se raje trofejam, za katere se športniki tako zelo trudijo.
Zmagovalca starogrških olimpijskih iger so okrog glave okitili z vencem divje oljke, ki je uspevala v mestecu Olimpiji. Ko so leta 1896 v Atenah priredili prve olimpijske igre moderne dobe, so zmagovalci prejeli srebrne medalje in oljčne vejice, medtem ko so drugouvrščemi dobili bronasto medaljo in vejico lovora.
Oljčne vence so znova podelili leta 2004, ko je poletne olimpijske igre spet priredila Grčija.
Druge olimpijske igre so potekale leta 1900 v Parizu, zmagovalci pa so si v nekaterih izbranih disciplinah priborili pozlačene srebrne medalje, drugouvrščenim so podelili srebrne, tretjeuvrščenim pa bronaste medalje. Podelili pa so tudi kup pokalov in drugih trofej.
Odločitev za vrstni red zlato, srebro in bron pa je dokončno padla na naslednjih olimpijskih igrah, torej leta 1904 v Združenih državah. Zato je tudi Mednarodni olimpijski komite za nazaj podelil najboljšim trem športnikom zlate, srebrne in bronaste medalje.
Za podelitve medalj veljajo določila in zahteve Mednarodnega in nacionalnih olimpijskih komitejev: medalje prejmejo prvi trije uvrščeni, medalja je okrogle oblike, premera najmanj 60 in debeline najmanj 3 mm, visi na verigi ali traku, na njej mora biti navedena disciplina, v kateri si jo je športnik priboril.
Posebne medalje za sodelovanje pa vsakič dobijo vsi športniki in njihove podporne ekipe, uradne osebe na strani organizatorja, prostovoljci, …
Tudi protokol podelitve se je na začetku razlikoval — na prvih nekaj izvedbah olimpijskih iger so medalje podelili šele na posebni končni prireditvi, ki so se je športniki udeležili v večernih oblekah.
Zmagovalni oder oziroma stopničke so prvič uporabili na zimskih olimpijskih igrah leta 1932, na njih pa so športniki prevzemali svoja odličja prav tako na zaključni prireditvi. Na letnih pa so se medalje delile neposredno po vsaki preizkušnji.
Šele leta 1960 pa so športnikom medalje na rimskih olimpijskih igrah začeli obešati okrog vratu.
V življenju je vsako leto dosežek, vsak nov rojstni dan pa uspeh, ki ga lahko nagradite tudi tako, da slavljencu podarite — medaljo.