SPLETNA TRGOVINA   02 600 19 15

9/9
9/9

Zrelostni izpit

01.01.2023
Klara Hameršak

Matura, zrelostni izpit, končni preizkus, s katerim srednješolci vstopijo v svet odraslih. Nekateri bodo izobraževanje nadaljevali, drugi bodo stopili na poklicno pot, prav vsi pa si bodo po razglasitvi rezultatov krepko oddahnili.

 

V preteklosti je bila matura že podobna današnji, obsegala je štiri obvezne (slovenski jezik, tuji jezik, matematika in zgodovina) in en izbirni predmet (biologija, kemija ali fizika).

Leta 1960 so maturo zamenjali z zaključnim izpitom, leta 1967 pa je bil sprejet Zakon o srednjem šolstvu, ki je v okviru zaključnega izpita predvidel obvezni del iz treh predmetov (materni jezik, novejša zgodovina in vsebine iz družbenopolitične ureditve države) in izbirni del iz dveh predmetov, določenih s strani Zavoda za šolstvo).

Zaključni preizkus znanja so odpravili leta 1980, ko so srednješolci ob zaključku izobraževanja prejeli diplomo v skladu z Zakonom o usmerjenem izobraževanju.

Zakon so leta 1989 spremenili in uvedli zaključni izpit, že leta 1992 pa so ustanovili Republiško maturitetno komisijo, ki je začela pripravljati teren za pravo maturo, poskusno pa so jo izpeljali na nekaterih srednjih šolah čez dve leti.

Leta 2003 je državni zbor sprejel Zakon o maturi, obstoječa matura se preimenuje v splošno, uvedena pa je tudi poklicna matura.

Ob uspešnem zaključku srednješolskega izobraževanja so dijaki absolutni zmagovalci, na katerih stoji svet. Pa tudi učitelji, ki so jih do te etape v življenju uspešno pripeljali — morda je konec šolskega leta pravi čas, da se jim zahvalimo.