Ni dneva pred prvo kavo, zato je skodelica eno prvih orodij, ki jih vsak dan vzamemo v roke. Pri tem nam je ta predmet tako samoumeven, da se najbrž nikdar ne vprašamo po njegovem izvoru. No, mi smo se in vam pripravili naslednji zapis.
Verjetno si ni težko predstavljati človeka, kako si je nekoč v davni preteklosti k ustom prinašal vodo v dlaneh in se trudil, da mu ne bi ušla.
Prve starodavne skodelice, ki so jih izbrskali arheologi, so bile pred več kot deset tisoč leti izdelane iz školjk ali so jih izdolbli iz kamnov, našle pa so se tudi lesene in celo take iz ostankov živalskih lobanj.
Po izumu lončarskega kolesa so jih začeli izdelovati iz gline in jim dodali ročaj. Z razvojem obdelave kovin pa so skodelice postale elegantnejše, stene tanjše in s tem tudi pitje udobnejše — a le za hladne pijače.
Med letoma 200 pred in 200 po našem štetju so Kitajci pri izdelavi skodelic uvedli porcelan, ki se je pokazal za hvaležen vsestranski material, saj omogoča tanke stene in brez teežav drži tako vroče kot hladne napitke.
Stari Mezopotamci so prve skodelice izdelovali za transport in konzumiranje alkoholnih pijač.
Skodelice so uporabljali že tudi stari Egipčani, njihovi Faraoni pa so se obupno bali zastrupitve, zato so imeli svoje zaupne prinašalce skodelic, ki so od časa do časa morali narediti tudi prvi požirek.
V Angliji so odkrili več tisoč let stare skodelice, prvotna ljudstva na ozemlju Novega sveta pa so skodelice uporabljale stoletja pred prihodom Evropejcev.
po Evropi pa so se skodelice razširile po zaslugi rimskega cesarstva. Lep primer je Likurgova čaša iz dikroizemskega stekla v okovju (4. stoletje), katere posebnost je, da po zaslugi svetlobe spreminja barve: če je osvetljena z zadnje strani, je rdeča, če spredaj, pa zelena.
Klasično skodelico za kavo, kakršne poznamo danes, je leta 1945 po vojaških standardih oblikovalo in izdelalo podjetje Victor Insulator Company. Bila je izjemno masivna, debele stene pa so ji nudile dodatno obtežitev (da ni padla z mize, če so jo uporabljali na bojnih ladjah) in dobro izolacijo, da napitek ni prehitro spremenil temperature. Drsenje na podlagi pa je preprečevala groba površina na dnu skodelice. Victorjeve skodelice so se hitro in dobro prijele.
Leta 1983 se je z novotarijo na avtomobilskem trgu, enoprostorcem, uveljavila tudi tako imenovana potovalna skodelica, narejena iz plastike, ki se je lahko zataknila na nastavek na armaturni plošči.
Po zaslugi primera Liebeck proti McDonald’su, ko je starejša gospa utrpela hude opekline zaradi kave, ki se ji je polila po kolenih, so nastavki za skodelico postali standardna oprema praktično pri vseh avtomobilih.
V času, ko tehnološkim novotarijam skoraj ne moremo več slediti, pa je tudi skodelica za kavo več kot le skodelica za kavo — z BlueTooth mikrofonom za telefoniranje so lahko prave tehnične igračke.
Razveselite ljubitelja ali ljubiteljico kave z izvirno skodelico — lahko ji dodate tudi grafično opremo in ime po izbiri.